Már tudnak elsősegélyt nyújtani azok a fiatalok, akik Hajdúnánáson részt vettek a „Tanulj, tudj és segíts” című motivációs és prevenciós programsorozaton. Nem csak az újraélesztésbe kaptak bevezetést, hanem az egészséges életmódba és a bűnmegelőzésbe is.
A gyerekek ötfős csoportokban tanulták meg és gyakorolták az elsősegélynyújtást a Bocskai István Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Magyar utcai, Polgári utcai és Óvodai utca tagintézményében 2022. június 7-10. között. A Magyar Vöröskereszt Hajdúnánás Területi Szervezetének vezetőségi tagja, Dr. Antal László (gyógyszerész) és a területi vezető, Horváth Ikdikó Rita, történetekkel, játékos módszerekkel és ajándékokkal motiválta őket. A kis csoport előnye volt, hogy a diákok bátrabban tették fel kérdéseiket, jobban mertek gyakorolni társaik előtt.
Helyi program életért, biztonságosabb jövőért
A hatékonyságot tudatosan fokozó – ingyenes – program része volt a „Tanulj, tudj, hogy segíts! című kezdeményezésnek, amelyet
Szabó Miklós, helyi címzetes rendőrzászlós, rendezett szervezetek bevonásával. A szervezetek közös alapgondolata az volt, hogy komolyan be kell építeni mindenfajta laikus segítségnyújtásba a motivációt, hiszen tapasztalta, hogy sokan nem is a tudás vagy segítőkészég hiánya miatt nem segítenek baj esetén, hanem visszatartja őket egyfajta szorongás. Tulajdonképpen nem mernek cselekedni, ezért példákra, lelkesítésre, bátorításra is szükség van az alapvető információk mellett. A motiváció lett a fő cél, a témák az elsősegélynyújtás, bűnmegelőzés, egészségnevelés. Természetesen a megelőzés és a felvilágosítás ugyanolyan fontos részét alkották a programoknak.
A Hajdú-Bihar Megyei Rendőrkapitányság rendőrei kerékpáros ügyességi, testpáncélbemutatót tartottak, és a szolgálati motorkerékpárt és a rendőrségi gépjárműveket is interaktívan ismertették. A nyomozó- és keresőkutyák produkciói sem maradtak el. Szabó Miklós bepillantást nyújtott a nyomozói munka rejtelmeibe és rendkívül élvezetes, hangulatos, értékteremtő előadását ujj- és tenyérlenyomat vétellel kísérte, illetve megtekinthették az ellátogatók.
Ezen az eseményen debütált az a felnőtt és csecsemő-újraélesztési baba, amelyeket a gyermekek használtak, valamint egy látványos Magyar Vöröskereszt logóval ellátott sátor, amely helyszínt is adott a programok egy részének. Mindet Dr. Antal László, Vöröskereszt-vezetőségi tag nyerte a Hungaropharma Zrt. „Együtt a Helyi Közösségekért” pályázatán.
A négynapos rendezvény alatt összesen 840 gyermek ismerkedett meg közelebbről a rendőrség emberpróbáló és nehéz munkájával, valamint az újraélesztés fortélyaival. Az általános iskolások nagy élvezettel és figyelemmel követték végig az eseményeket, valódi és hasznos élményekkel tértek vissza a tanítási órájukhoz.
Fotóink a programsorozatról megtekinthetőek
Galériánkban.