„Akármennyi pontot szerzünk, megéri, mert a hibáinkból is tanulunk” – mondták a ’Svetits’ általános iskolás versenyzői a Magyar Vöröskereszt Debrecen területi elsősegélynyújtó versenyén. Bár általában nem az eredmény a verseny és a versenyzők fő célja, eldőlt, hogy mely’ csapatok jutottak be a Felmenőrendszerű Országos Elsősegélynyújtó Verseny vármegyei döntőjébe.

– Megígérhetem mindenkinek, a kárhelyek nehezek lesznek – e szavakkal tulajdonképpen a verseny fontosságát hangsúlyozta Dede György mentőtiszt, a Felmenőrendszerű Országos Elsősegélynyújtó Verseny Debrecen területi fordulójának zsűrielnöke a program megnyitóján, a Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézményben május 2-án. Mint elmondta, szükség lenne arra, hogy a felnövő korosztály természetesen tudja az elsősegélynyújtást. – Ne tartsátok magatokban a tudást, adjátok tovább, hogy minél több embert megtaláljon. Az életveszélyes helyzetekben a legfontosabb ez az ismeret és segítségnyújtás, hogy még életben találják a mentők a beteget, és segíthessenek rajta.
– Örülnék, ha az elsősegélynyújtás beépülne az oktatásba, olyannyira fontosak azok az ismeretek, amelyeket itt alkalmaznak – mondta Sipos István a Vörösmarty-iskola igazgatója. Az iskola sok éve helyszínt ad a versenynek, és egyéb vöröskeresztes, közérdekű ügynek is részese mint aktív Vöröskereszt-bázisiskola.
Elsősegélynyújtó szakkör
„Akármennyi pontot szerzünk, megéri, mert a hibáinkból is tanulunk” – foglalták össze a Svetits Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium versenyzői. Luca, Vera, Tibi, Dani és Zete elsősegélynyújtó szakkörre járnak az iskolájukban. Érdekli őket a téma, nagyon fontos, alapvető tudásnak tartják, ezért neveztek a versenyre. Izgultak ugyan, de az élethű helyzetekben való gyakorlásból sokat lehet tanulni, és bárhogy sikerül a verseny, megéri, hiszen tanulnak belőle – mondták. Második helyezettként végezték. Felkészítő tanárukkal is találkoztunk, hiszen ő volt a – az első helyezett – felnőtt csapat a kapitánya.

Összesen 10 csapat mérte össze tudását a debreceni versenyen. Soksérültes, tudást, figyelmet és csapatmunkát igénylő helyzetek vártak rájuk, amelyekben alapfokú elsősegéllyel kellett ellátniuk félrenyelést, vénás vérzést, fejsérülést, állficamot, mellkassérülést, bokaficamot, ájulást, gerincsérüléses beteget, újraélesztést igénylő esetet. A kárhelyek olyannyira életszerűek voltak, hogy sokszor a csendes, életveszélyes sérültet meg kellett találni, és zavaró tényezőket – hangoskodást, az ellátást akadályozó résztvevőket – megfelelően kezelni. A versenyzőknek idén jellemzően az elrejtett betegek megtalálása volt nehezebb, de amint tapasztalta egy-egy csapat ezt a típushibát, tanult belőle, a következő kárhelyen már alaposan átvizsgálta a helyszínt.
Nehéz, tehát értékes és hasznos volt
„Ígértem, nem lesz könnyű, be is tartottam” – nevettette meg a fiatalokat Dede György a program végén. Hangsúlyozta, hogy ez olyan verseny, amelyen mindenki nyert. „A legjobban mi, akik idősebbek vagyunk, és előbb-utóbb segítségre szorulunk.” Megköszönte a résztvevő fiataloknak és felnőtteknek, hogy a dolgos hétköznapok mellett megtanulták ezt a fontos tudást.
Gyermek és ifjúsági kategóriában a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája – DE AED és Életrevalók nevű – csapatai nyertek. Felnőtt korosztályban Svetits Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium tanárai.
Pihenőévben is gyakorlatban
Négy csapat mérkőzött meg Balmazújvárosban a területi versenyen április 18-án a BSZC Veres Péter Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskolában. A lelkes diákok csapatai között a legmagasabb pontszámot gyermek korosztályban a helyi Református Általános Iskola (Balmazrefi 7. o. nevű) csapata érte el, az ifjúságiak között pedig a Veres Péter Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola versenyzői.
Négy összetett kárhelyen mérték össze tudásukat a versenyzők, de rajtuk kívül még két csoport is teljesítette a fejlesztő próbatételeket. A Magyar Vöröskereszt Felmenőrendszerű Országos Elsősegélynyújtó Versenyén ugyanis két egymást követő évben nem indulhatnak el ugyanazok a versenyzők. A Balmazújvárosi Református Általános Iskola 8. osztályosai és BSZC Veres Péter Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola tavalyi csapata azonban jelentkezett a versenyen kívül, hogy tréningben tartsa tudását.
Ebesről és Hajdúszovátról is jöttek
Hajdúszoboszlón április 26-án versenyeztek az elsősegélynyújtó csapatok a Kovács Máté Városi Művelődési Központban. Egy középiskola és négy általános iskola (köztük két helyi és egy-egy csapat Ebesről és Hajdúszovátról) teljesítette a kihívásokat a négy balesetet imitáló kárhelyen. A Thököly Imre Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és a Szép Ernő Kollégium csapata nyerte a versenyt, és indulhat a vármegyei döntőben.
Megtartotta területi versenyét a Vöröskereszt Hajdúböszörményben április 25-én a Bocskai István Gimnáziumban „csapott össze” 9 elsősegélynyújtó csapat; 3 középiskolás és 6 általános iskolás. Öt állomáson (két elméleti, három gyakorlati) kellett bebizonyítani jártasságukat az elsősegélynyújtás ismeretiben. Ifjúsági korosztályban a Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium, a gyermekkorosztályban a Hajdúböszörményi Bocskai István Általános Iskola csapata nyert.
A Debrecen területi verseny fotóit Gyarmati Gábor készítette. A teljes fotóriport megtekinthető Facebook-oldalunkon az alábbi két albumban:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.562392086038937&type=3
https://www.facebook.com/media/set?set=a.562404439371035&type=3
Országos elsősegélynyújtó verseny
Debrecen területi fordulójának
eredménylistája 2023
Általános iskolai (gyermek) kategória
- „DE AED” – Debreceni Egyetem Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája, Csengő utcai feladatellátási hely
- „Svetitség” – Svetits Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium
- „Aranycsapat” – Vámospércsi Mátyás Király Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Középiskolai (ifjúsági) kategória
- „Életrevalók” – Debreceni Egyetem Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája, Csengő utcai feladatellátási hely
- „Mélység” – Huszár Gál Gimnázium, Általános Iskola,
Alapfokú Művészetoktatási Iskola és Óvoda
- „Medic Serpentes” – Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium
- „Segítők” – Szent László Görögkatolikus Gimnázium és Technikum
- „Mead Team” – Debreceni Egyetem Balásházi János Gyakorló Technikuma,
Gimnáziuma és Kollégiuma
Felnőtt kategória
- „Svetits tanárok” – Svetits Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium
- „Nine Eleven” – Szent László Görögkatolikus Gimnázium és Technikum
Vármegyei elsősegélynyújtó versenyre továbbjutó csapatok:
ÁLTALÁNOS ISKOLA
- Balmazújvárosi Református Általános Iskola (Balmazrefi 7. o.)
- Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája (DE AED)
- Hajdúböszörményi Bocskai István Általános Iskola (Menták)
- Thököly Imre Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola – Hajdúszoboszló
- Petritelepi Általános Iskola 7. osztály
KÖZÉPISKOLA
-BSZC Arany János Gimnázium és Technikum-Berettyóújfalu (Arany Kezek)
-BSZC Bessenyei György Technikum-Berettyóújfalu (Kisgyermekgondozók)
-BSZC Veres Péter Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola – Balmazújváros
-Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája (Életrevalók)
-Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium
- Szép Ernő Kollégium – Hajdúszoboszló
- Karacs Ferenc Gimnázium 11.c osztály
FELNŐTT CSAPAT
-Svetits Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium-Debrecen Svetits tanárok
- Felnőtt csapat Püspökladányból