A szélsőséges időjárás miatt bárkivel megeshet, hogy segítségre szorul, ha nem védekezik a meleg ellen tudatosan. Éppen ezért az alábbi szempontokat tartsa szem előtt!
Bár a lakosság többségében tisztában van ezekkel a lépésekkel, mégis megesik, hogy valaki a hőártalom miatt rosszul lesz, ezért fontos felismerni időben az intő jeleket. Ha valaki a melegben émelygést, fejfájást, nyaki fájdalmat, zavartságot és gyengeséget tapasztal, jó eséllyel napszúrást kapott! Az arc ilyenkor általában vöröses és az égett bőrhöz hasonlóan száraz tapintatú. Ha felismerte a tüneteket, amint teheti, kísérje az érintett személyt árnyékos, hűvös helyre! Kézenfekvő megoldás lehet az, ha behúzódnak egy légkondicionált bevásárlóközpontba, közhivatalok ügyféltereibe. Fontos, hogy a napszúrást kapott személy mihamarabb igyon hűs vizet! Ezt követően a kinti hőmérsékletnél hidegebb vizes borogatást, például átnedvesített zsebkendőt helyezzen a napszúrást kapott személy ereire, elsősorban a csuklójára.
Súlyos esetben hőség miatti ájulás fordulhat elő, amelyet hirtelen fellépő, akár 40 fokos lázzal, sápadtsággal, fokozott verejtékezéssel és zavartsággal, akár eszméletvesztéssel járó rosszullét kísér, ezt a jelenséget hívjuk hőgutának. Amennyiben ezeket a tüneteket észleli valakin, azonnal hívja a 112-es segélyhívót!
Hajléktalan személy érintettsége esetén bátran hívja a regionális diszpécserszolgálatot, akik a további lépésekben is tudnak majd segíteni! A diszpécserszolgálat elérhetőségeit itt találja!